Saç Ekimi

Saç Ekimi

Saç Ekimi

Saç ekimi yöntemleri, saç kaybı yaşayan pek çok kişinin yaptırmayı tercih ettiği estetik bir operasyondur. Gelişen teknoloji ile beraber saç ekimi operasyonları da hızla ilerledi ve gelişti. Gelişen saç ekimi teknikleri sayesinde saç ekimi işlemleri iz kalmadan yapılabilmektedir.

Türk saç ekimi uzmanlarının öncülük ettiği bu alanda sürekli olarak yeni gelişmeler ortaya çıkmaktadır. Saç ekiminde gelişen teknolojiler sayesinde, daha farklı medikal cihazlar geliştirildi ve saç ekimi yöntemleri çeşitlendi. Keşfedilen saç ekimi teknikleri sayesinde kişiye özel tedavi ler uygulanmaktadır. Saç ekimi yöntemleri; Fut (Cerrahi Kesi ) Saç Ekimi, Fue Implanter Saç Ekimi, Fiber FUE, DHİ, Manuel Punç, micromotor saç ekimi, Sakal & Bıyık ve Kaş Ekimi ve robotik saç ekimi tekniklerinden oluşmaktadır.

Saç ekimi, kellik sorunu ya da saç dökülmesi problemi yaşayan kişilerin, kafa derisindeki açıklık görüntüsünü kapatmak için yapılan cerrahi operasyondur. Saçlar sürekli bakım isterler ve bakımları yapılmadığında yıpranma ve dökülmeler meydana gelir. Kelleşme ya da saç dökülmesi olarak adlandırılan bu durum meydana geldiğinde yapılacak en etkili tedavi yöntemi saç ekimidir denilebilir. Bu operasyon sayesinde saçlar eskisi kadar dolgun bir görünüme sahip olabilmektedir.

SAÇ EKİMİ YÖNTEMLERİ

Saç ekimi yöntemleri kendi içerisinde birçok farklı değişkene sahip olan operasyonlardır tekniklerdir.

Hastaların durumları ve uygulanması gereken tedavi yöntemleri farklılık göstermektedir. Bu nedenle, alanında uzman doktorlar tarafından önemli değişkenler dikkate alınır ve hastaya tedavi yöntemi belirlenir. Doğru tedavi için kişinin yaşı, saçsız alanın genişliği, bölgesi, donör bölgedeki kıl kökü yoğunluğu gibi etkenler incelenmelidir.Dikkate alınan değişkenler Saç ekimi tedavisi esnasında uygulanan saç ekimi teknikleri ve özellikleri şu şekildedir;

FUT Saç Ekimi Tekniği: FUT saç ekimi yöntemi, kullanılan en eski saç ekimi yöntemidir. FUT yöntemi saç greftlerinin toplanması ve toplanma şekliyle ilgilidir. Toplanacak greftler, ense bölgesinden ve deri tabaksı ile birlikte alınırlar.FUT yönteminin en önemli özelliği saç köklerinin toplu olarak alınmasıdır. Bu işlem esnasında enseden yaklaşık olarak 3 santimetre kare büyüklüğünde deri tabakası kesilir. Kesilip alınan bölgedeki greftler, temizlenerek ekime hazır hale getirilir. Daha sonra açıklık olan bölgelere saç köklerinin ekim işlemi gerçekleştirilir. Bu yöntemin en büyük dezavantajı, ense bölgesinde çizgi şeklinde dikiş izi kalmasıdır. İyileşme süreci de diğer yöntemlere göre daha uzun sürmektedir. FUT tekniğinin farkıköklerin toplu olarak alınmasından dolayı işlem biraz daha hızlı uygulanabilir.

FUE SAÇ EKİM YÖNTEMİ

FUT tekniğinden sonra keşfedilen bu yöntem uygulandığıandan itibaren en sık tercih edilen saç ekim işlemi haline gelmiştir. FUE saç ekim yönteminde greftler donör bölgeden toplanır.

Fue yönteminde saç kökleri tek tek özenle toplanarak özel bir solüsyon içinde ekime hazır bir şekilde bekletilir.

Saç ekiminde kesik ve dikiş işlemi FUE yöntemiyle ortadan kalkmıştır. FUE saç ekim yönteminin avantajı FUT tekniğinin aksine herhangi bir dikiş izi ve kesi olmamasıdır. Dolayısıyla günümüzde  en çok kullanılan saç ekimi yöntemi FUE yöntemidir.

FUE yönteminde ense bölgesinde hiç iz oluşmaz. Saç kökleri incelikle çıkarılır, işleme hazırlanır ve açılan kanallara tek tek ekimi gerçekleştirilir.FUE yönteminde operasyon süresi ekilecek saç kökü sayısına göre değişmektedir. FUE saç ekimi yöntemi kendi içinde 5’e ayrılmaktadır.

  • Manuel Punç Saç Ekimi Tekniği:

Manuel punç saç ekimi tekniği FUE saç ekimi tekniğinin bir parçasıdır. Bu yöntemde punç yardımıyla saç köklerine zarar verilmeden saç kökleri tek tek alınır ve saç ekimi yapılır.Manuel punc ile saç ekimi çoğunlukla düşük sayıda saç ekimi yapılacak hastalarımızda tercih edilir.

Manuel Punç ile saçların alınması sayesinde köklere zarar gelmemesi saç ekimi işleminin sağlıklı ve başarılı şekilde yapılmasını sağlamaktadır. Manuel punç, medikal bir greft toplama aletidir. Saç tellerinin yapısına göre farklı boyutlarda uçlarla kullanılır. Medikal cihaz olmayan Manuel punç el becerisiyle uygulanır. El becerisi ile uygulanan Manuel puch yöntemi doktor tarafından uygun bulunan hastalarımıza uygulanır.

  • Micromotor Saç Ekimi Tekniği:

Micromotor saç ekimi tekniği de aynı manuel punç tekniğinde olduğu gibi FUE saç ekimi yönteminin alt dalıdır. Micromotor saç ekimi tekniği yani micromotorlu saç ekimi tekniği manuel punçın geliştirilmesi ile ortaya çıkan ve manuel punça göre daha başarılı ve hızlı sonuç veren bir yöntemdir. Micromotor FUE, saç ekimi operasyonlarında greftlerin toplanma işleminin micromotor cihazıyla yapıldığını gösterir. Micromotor ile greftlerin tek tek çıkarılması ve ekime hazır hale getirilmesi sonrasında, saç kökleri açılan kanallara yerleştirilir. Micromotor medikal bir greft toplama cihazıdır. Saç tellerinin yapısına göre farklı boyutlardaki uçlarla kullanılır. Micromotor elektrikle çalışan otomatik bir cihazdır.

  • DHI Saç Ekimi Tekniği:

DHI saç ekimi tekniği yani Direct Hair Transplant işlemi, greftlerin nasıl toplandığı değil nasıl ekildiği ile ilgili bir işlemdir. Bu yüzden bu yöntem saç köklerinin nasıl toplandığı ile ilgili FUE yöntemi ve altında yer alan diğer yöntemler ile birlikte kullanabilmektedir. DHI yönteminde, FUE ile tek tek toplanan saç kökleri, kalem benzeri medikal bir alete (dhı kalemi) yerleştirilir ve kanal açma işlemiyle birlikte kökler ekilir. Bu yöntemde özel olarak tasarlanmış DHI kalemi sayesinde kanal açma ve saç köklerinin ekimi işlemleri aynı anda gerçekleştirilmektedir.

DHI saç ekim tekniğinin en büyük avantajı saç ekiminin sık ve yoğun bir biçimde yapılmasıdır. Özellikle saçsız alanın daha az olduğu kişilerde bu işlem daha etkili olmaktadır. DHI tekniği özellikle saç sıklaştırma ekimlerinde çok güzel sonuçlar verebilmektedir.DHI tekniğinde hastanın saçları traş edilmeden de saç ekiminin yapılabilmesi yine avantajlarından bir tanesidir.

SAÇ  EKİMİ FİYATLARI

Saç ekim teknikleri hastaya tedavisinde farklılık göstermektedir. Bu nedenle saç ekimi yöntemleri işlem özelliklerine göre değişmektedir. Her teknik her kişiye uygun olmadığı gibi uygulanan her tekniğin fiyatlandırması da bu nedenle farklıdır. Bu nedenle saç ekimi fiyatları, uygulanacak kişinin tedavi yöntemine, tedavi şekline göre değişmektedir. Saç ekimi yöntemleri kişiden kişiye farklılık gösterirler. Her yöntemin uygulanmasında kullanılan materyaller ve teknikler farklı olduğu için saç ekimi fiyatları da farklılık göstermektedir. Alanında uzman ve tecrübeli saç ekimi doktorları ile görüşerek saç ekimi yöntemi ve uygulanacak saç ekimi yöntemi hakkında fiyat bilgisi ve tedavinin nasıl gerçekleşeceğine dair bilgi almak tedavinin başarısı için oldukça önemli bir faktördür. Saç ekimi işlemi yaptırmadan önce mutlaka iyi araştırma yapılarak bu konuda uzman bir saç ekim merkezi ile tedaviye başlanmalıdır.

FUT CERRAHİ KESİ SAÇ EKİMİ YÖNTEMİ FUE IMPLANTER SAÇ EKİMİ YÖNTEMİ

FUT Cerrahi Kesi Saç Ekimi Yöntemi, diğer adıyla  “Folicular Unit Transfer” yöntemi, ensede dökülmeyen saçlı bölgeden ince bir şerit alınarak işlem başlatılır. Bölgeden çıkarılan saç kökleri özel bir işçilikle ekime hazırlanır. Alınan şeritin yeri iz bırakılmayacak şekilde özenle dikilmesi ile gerçekleşen bir saç ekim tekniğidir. Hastanın dikişleri bir hafta sonra alınır.Bölgeden alınan kökler iyi bir işçilikle hazırlanarak ekime hazırlanır. FUT Cerrahi Kesi Yöntemi’nde birden fazla uzman ekimci ve ekibinin beraber çalışması gerekir. Bir hafta sonra hastanın dikişleri alınır. FUT Cerrahi Kesi Yöntemi’nin avantajı saçın kısa kesilmesini gerekmemesidir.

FUE IMPLANTER SAÇ EKİMİ YÖNTEMİ

Fue Implanter saç ekimi yöntemi, FUE yöntemi ile yapılan saç ekimleri için farklı bir uygulanma şeklidir. Fue Implanter Yöntemi sayesinde kanal açma ve köklerin ekim işlemi aynı  anda gerçekleştirilmektedir. FUE yöntemi ile toplanan saç köklerinin kısa sürede ekilmesini sağlayan özel bir uygulamadır.

Fue Implanter Yöntemi, uygulaması geliştirildiği günden bu güne hızlı bir şekilde benimsenmiştir. Bunun temel sebebi Fue Implanter Yönteminin sağladığı faydalardır.

Sakal & Bıyık ve Kaş Ekimi

Sakal & Bıyık ve kaş erkeklerin yaşam tarzlarında önemli etkilere sahiptir. Bu tüylerden herhangi birinin oluşmaması ya da seyrek olması durumunda erkekler, sakal & bıyık ve kaş ekimi yöntemine başvurular. Bu işlemler genellikle, yüz kıllarının hiç oluşmama durumunda, seyrek oluşması durumunda, yüz kıllarının olduğu bölgelerde yanık meydana geldiğinde ya da diğer tıbbi durumlarda uygulanabilir.

Sakal ekimi yapılan işlem olarak saç ekimine benzemektedir. İki işlemin benzerliği ekim esnasında iki işlemde de ekilecek köklerin sağlıklı saç derilerinden alınması ile gerçekleşir. Sakal & bıyık ve kaş ekimi saç ekiminde olduğu gibi FUE yöntemi kullanılmaktadır.Estheline hair clinic Saç Ekim Merkezi Uzmanları tarafından yapılan saç & bıyık ve kaş ekimi işlemlerinde kıllar tek tek alınır ve böylece yüz üzerinde iz kalma durumunun önüne geçilmiş olur. Sakal & bıyık ve kaş ekimi yapılırken yeni greftler sakalların yönünde ekilerek doğal görüntü korunur.

WhatsApp Destek